نقد و بررسی انیمیشن کارخانه هیولاها (2)

نقد و بررسی انیمیشن کارخانه هیولاها

  • نویسنده: زهرا شقاقی
  • ۰۹ شهریور ۱۴۰۱

شرکت هیولاها!

کارخانه یا شرکت هیولاها، در سال ۲۰۰۱ توسط شرکت پیکسار به نمایش گذاشته شد. این انیمیشن ژانر طنز و ماجراجویی دارد. بیست سال پس از نمایش کارخانه هیولاها، شرکت دیزنی اسپین آف این فیلم را به نام «هیولاها در محل کار» تولید کرد که ادامه زندگی سالی و مایک را به تصویر می‌کشد.

این انیمیشن نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان بسیار جذاب و قابل بحث است.

در ابتدا شاهد نمایش سبک زندگی هیولاها هستیم که شباهت زیادی به سبک زندگی انسان‌ها دارد. این شباهت باعث می‌شود مخاطب چه کودک باشد چه بزرگسال، بتواند با فیلم به خوبی ارتباط بگیرد.

صبح زود از خواب بیدارشدن برای رفتن به سرکار و کسب درآمد، اهمیت به نظافت، ورزش کردن، رانندگی کردن و…، سبب ایجاد ارتباط قوی بین مخاطب و شخصیت‌های داستان می‌شود و باعث ماندگار شدن این اثر در ذهن مخاطبان پس از گذشت بیست و یک سال می‌شود.

انیمیشن کارخانه هیولاها در شخصیت‌پردازی بسیار موفق و دقیق بوده و از رنگ‌ها به خوبی استفاده کرده است.

شخصیت سالیوان در این اثر، محبوب، قابل اعتماد و وفادار به رابطه دوستانه خود تعریف می‌شود که دارای شخصیتی آرام است. در سکانس‌های جلوتر، زمانی که سالیوان با بو آشنا می‌شود، به شدت به او وابسته می‌شود و به او محبت می‌کند. توضیحات شخصیت سالیوان بی ربط به انتخاب رنگ او نیست و این توصیف‌ها نماد رنگ آبی است.

نقد و بررسی انیمیشن دانشگاه هیولاها (3)

رنگ سبز پس از رنگ آبی، پرطرفدارترین رنگ جهان محسوب می‌شود. رنگ سبز مایک و آبی سالیوان به این مسئله مرتبط است.

در دنیای انیمیشن می‌بینیم که سالی و مایک هیولاهای محبوب شهر و کارخانه هستند؛ در دنیای انسان‌ها نیز این دو شخصیت در ذهن کودکان و بزرگسالان ماندگار هستند و جز شخصیت‌های محبوب کمپانی پیکسار محسوب می‌شوند.

رابطه بین مایک و سالیوان، به کودکان آموزش می‌دهد که در روابط دوستانه خود چگونه رفتار کنند. گاهی ممکن است به دلیل اختلاف نظر، بحثی بین دوستان پیش بیاید اما باید سعی شود با صحبت کردن، مشکل را حل شود و با وجود مشکلات همچنان از یکدیگر حمایت شود، دقیقا مانند کاری که مایک و سالیوان برای مسئله بو انجام دادند.

در بدن انسان، در هنگام وحشت ماده‌ای به نام آدرنوکروم ترشح می‌شود. در انیمیشن وظیفه هیولاهای وحشتناک و ترساننده مانند سالیوان، جمع آوری انرژی حاصل از ترساندن کودکان است که در کپسولی به رنگ قرمز دیده می‌شود.

در سال های اخیر، با توجه به کنجکاوی و علاقه مردم نسبت به کسب اطلاعات درباره گروه‌های شیطانی و توطئه‌های شیطانی آن‌ها، بسیاری از نویسندگان برای جذب مخاطب سعی در ربط‌دادن هر مسئله‌ای به فراماسونری و مطالبی از این دست دارند.

بسیاری رنگ قرمز درون کپسول ها را به رنگ خون انسان تشبیه کردند و می‌گویند این انیمیشن اشاره به کاری ضدانسانی توسط گروه‌های شیطانی دارد.

آن‌ها می‌گویند در این گروه‌ها، افراد، کودکان را دزدیده و آن‌ها را شکنجه می‌کنند تا میزان قابل توجهی از آدرنوکروم در بدن آن‌ها ترشح شود تا با استفاده از آن برای خود اکسیر جوانی بسازند!

این صحبت‌ها و ربط‌دادن‌های بی‌جا از ریشه مشکل دارند. با توجه به مسئله کسب انرژی از جیغ کودکان در کارخانه هیولاها، رنگ محتوی داخل کپسول که به صورت گاز میباشد قرمز رنگ است تا نشان دهنده قدرت و انرژی باشد.

قطعا چنین گروه‌هایی در جهان وجود دارند اما ربط‌دادن‌های بی‌جا از کیفیت محتوا می‌کاهد.

از مسائل قابل بحث این زمینه در انیمیشن می‌توان به «چشم جهان بین» که یکی از نماد‌های فراماسونری است اشاره کرد. اگر به لوگو کارخانه هیولاها دقت کرده باشید، می‌بینید که در وسط حرف M شکلی مانند چشم وجود دارد.

نقد و بررسی انیمیشن دانشگاه هیولاها (1)

این موضوع به نسبت سایر تئوری‌ها درباره این انیمیشن منطقی‌تر است.

کمپانی پیکسار در هر کدام از آثار خود همواره ردپایی از دیگر آثارش را نهان می‌کند ، در راستای این مسئله می‌خواهیم به ارتباط بین انیمیشن کارخانه هیولاها با انیمیشن های دلیر، نمو و داستان اسباب‌بازی‌ها بپردازیم.

در تئوری اول به رابطه بین انیمیشن کارخانه هیولاها و دلیر می‌پردازیم: در انیمیشن دلیر، جادوگری وجود دارد که در کلبه‌ای وسط جنگل زندگی می‌کند؛ اما وقتی از در کلبه رد می‌شود، کلبه ناپدید می‌شود که این می‌تواند اشاره‌ای به درهای شرکت هیولاها داشته باشد.

در ادامه روی میز جادوگر اسباب‌بازی مشاهده می‌کنیم که شکل ماشین است، اما در آن زمان که ماشینی وجود نداشت!

در کارخانه هیولاها، عروسک مورد علاقه بو، خرس است. در انیمیشن دلیر نیز زمانی که مریدنت از جادوگر طلسم می‌خواهد؛ جادوگر طلسمی به او می‌دهد که مادر مریدنت و برادرانش به خرس تبدیل می‌شوند که بدین گونه می‌توان این دو انیمیشن را مرتبط دانست.

عکس حک شده شبیه سالیوان بر روی یک تخته چوب در خانه جادوگر، اصلی‌ترین نکته‌ای است که انیمیشن دلیر و جادوگر داستان را به کارخانه هیولاها و بو مرتبط می‌کند. در طول انیمیشن شاهده روند ایجاد وابستگی و علاقه بین سالیوان و بو هستیم؛ شاید بو برای اینکه همیشه سالیوان را در کنار خود حس کند، عکس او را روی چوب حک کرده است و شخصیت جادوگر انیمیشن دلیر، همان بو است!

نقد و بررسی انیمیشن کارخانه هیولاها (1)

انیمیشن در جستجو نمو ۲ سال بعد از این انیمیشن ساخته شد؛ در اتاق بو شاهده حضور اسباب‌بازی نمو هستیم.

همچنین علاوه بر حضور اسباب‌بازی نمو، شاهد حضور اسباب‌بازی جسی که در داستان اسباب‌بازی‌ها حضور دارد نیز هستیم.

درباره انیمیشن‌ها همواره تئوری و داستان‌های متفاوتی وجود دارد که برای مخاطب جذاب است و تشخیص راست و دروغ بودن آن کار هیچکس نیست چون صرفا تئوری هستند.

انیمیشن کارخانه هیولاها یکی از ماندگار ترین آثار پیکسار است که همیشه به نیکی از آن یاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *